Genel

Yozgat’ta 4 Bin Yılık Tarihi Keşif

Yozgat’ta 4 Bin Yılık Tarihi Keşif

Yozgat’ta yapılan kazılarda 4 bin yıllık çivi yazılı tablet bulundu.yozgat-ta-kazida-4-bin-yilik-civi-yazili-tabl-7593605_x_o

Yozgat’ta, tarihi gün yüzüne çıkarmak için 4 bölgede sürdürülen kazı çalışmalarının bu yılki bölümü 3 bölgede tamamlandı. Büyük Taşlık Köyü’ndeki Uşaklı Höyük’te çivi yazılı tablet bulundu.

Tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığı kazılar sonucu ortaya çıkanYozgat’ta, bu yıl da sağlanan ödenekler doğrultusunda bakanlığın verdiği izin süreleri içerisinde kazılar gerçekleştirildi. Yozgat’ın 4 ayrı bölgesinde programlanan kazı çalışmalarından ABD ve İtalyan arkeologların çalıştığı 3’ünde çalışmalar bu yıl tamamlandı. Sarıkaya İlçesi’ndeki kazılar ise Yozgat Müzesi ekipleri tarafından sürdürülüyor.

Yozgat’ın Sorgun İlçesi Büyük Taşlık Köyü yakınlarında Uşaklı Höyükte 2008 yılında İtalyaFloransa Üniversitesi’nden Prof. Dr. Stefania Mazzoni başkanlığındaki ekip tarafından başlatılan yüzey araştırmalarının ardından kazılara geçildi.

yozgat-ta-4-bin-yilik-tarihi-kesif-7593605_121_m

4 BİN YILLIK TABLET

Hitit Uygarlığı’nın etki alanında yer aldığını belirtilen bölgede bu yıl yapılan kazılarda çivi yazılı tablet bulundu. Gerçekleştirilen kazılar sonucunda hazırlanan raporda şöyle denildi:

“Yayıldığı alan ve yüzeyinde bulunan arkeolojik malzemelerin yoğunluğu incelendiğinde Hitit Uygarlığı izleri taşıyan höyüğün, Fırtına Tanrısı’na yönelik ibadetlerin merkezi olan, yazılı kaynaklara göre başkent Hattuşa’ya iki-üç günlük yürüme mesafesinde bulunan ‘Zippalanda’ adlı bir diğer önemli Hitit kentiyle ilişkili olduğu öngörülmektedir.”

2015 yılı çalışmaları sırasında ortaya çıkan M.Ö. 2 binin ilk yarısına ait olduğu düşünülen tablette, daha önce alanda bulunan tabletlerden farklı olarak ‘Tanrıça İştar’ adın çok net olarak kullanıldığına dikkat çekildi.

yozgat-ta-4-bin-yilik-tarihi-kesif-7593605_2947_m

DİĞER KAZILAR

Sorgun ilçesi Peyniryemez köyü yakınlarındaki Çadırhöyük’te ABD’nin New Hampshire Üniversitesinden Dr. Gregory McMahon başkanlığındaki ekip tarafından 1994 yılında başlatılan kazı çalışmaları tamamlandı. Kazılarda Kalkolitik, Tunç, Hitit, Helenistik ve Üst Bizans olmak üzere 5 ayrı döneme ait çok sayıda tarihi esere ulaşıldı.

ROMA HAMAMI

Yozgat’ın Sarıkaya İlçesi’nde, dönemin Roma Kralı tarafından, kızının cildindeki yaralardan kurtulması üzerine ‘halkın da şifa bulabilmesi amacıyla’ yaptırılan yaklaşık 2 bin yıllık bir geçmişe sahip ‘Roma Hamamı’ kalıntıları da gün yüzüne çıkartılıyor. YozgatMüze Müdürlüğü tarafından 4 yıldır 2 Arkeolog gözetiminde yürütülen kurtarma kazısı kapsamında Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait izler ortaya çıkartıldı.

yozgat-ta-4-bin-yilik-tarihi-kesif-7593605_660_m

Yozgat’ın Büyüknefes Köyünde bulunan Galatların Başşehri Tavium Antik kentinde ise 2012 yılına kadar devam eden kazı çalışmalarına bu yıl da talipli çıkmadı.

happy wheels

kazım kasımoğulları

Ağustos 17th, 2015

No Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir